Programme – IPNHK 10th Anniversary Celebration

International Poetry Nights in Hong Kong – 10th Anniversary Celebration

Speech and Silence

November 19-24, 2019

November 19, 2019 (Tuesday)

IPNHK Poets Reading on the Tram
10:00 am – 12:00 pm

November 20, 2019 (Wednesday) 

Panel: Speech and Silence – The State of Resistance (1)
Time: 1:45 pm – 3:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Shelby K.Y. Chan
Miłosz Biedrzycki (Poland), Zheng Xiaoqiong (PRC), Mathura (Estonia), Yang Chia-Hsien (Taiwan)

Panel: Cultural Translation in Speech and Silence
Time: 3:15 pm – 4:30 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Shelby K.Y. Chan
Maxim Amelin (Russia),  Martin Solotruk (Slovakia), Derek Chung (Hong Kong), Hwang Yu-Won (South Korea)

Poetry Recital
Time: 6:30 pm – 8:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Ana Luísa Amaral (Portugal), Mathura (Estonia), Yang Chia-Hsien (Taiwan), Renato Sandoval Bacigalupo (Peru), Maozi (PRC)
Musicians – Cheri Gao (PRC), Li Chin Sung (Hong Kong)

Music Concert
Time: 8:30 pm – 10:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Christopher Chaplin
 (UK) – electronics and voice, Dickson Dee (Hong Kong) – electronics, Dariusz Makaruk (Poland) – visual

November 21, 2019 (Thursday)

Panel: The Speech and Silence Beyond Logic (1)
Time: 10:30 am – 12:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Andrea Lingenfelter
Forrest Gander (USA), Louise Dupré (Canada), Renato Sandoval Bacigalupo (Peru), Maria Stepanova (Russia)

Panel: The Speech and Silence Beyond Logic (2)
Time: 2:00 pm – 3:30 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Marija Todorova
Tóth Krisztina (Hungary), Anastassis Vistonitis (Greece), Ernest Wichner (Germany), Ana Ristović (Serbia)

Poetry Recital
Time: 6:30 pm – 8:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Maxim Amelin (Russia), Jen Bervin (USA), Derek Chung (Hong Kong), Martin Solotruk (Slovakia), Anastassis Vistonitis (Greece)
Musicians – Li Chin Sung (Hong Kong), Tom Thiel (Germany) – electronics

Music Concert
Time: 8:30 pm – 10:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Cheri Gao (Mainland China) – voice and acoustic guitar, Tom Thiel (Germany) – electronics, TRANSFIGURATE (Hong Kong): Joyce Cheung – cello and piano, Chu Wan-pin – erhu, Wayne Yip – voice, Dariusz Makaruk (Poland) – visual   

November 22, 2019 (Friday)

Panel: Speech and Silence – Genre and Gender
Time: 9:30 am – 11:00 am
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Ting Guo
Ana Luísa Amaral (Portugal), Ijeoma Umebinyuo (Nigeria), Yu Youyou (PRC), Jen Bervin (USA)

Panel: Speech and Silence – The State of Resistance (2)
Time: 11:15 am – 12:45 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Tammy Ho Lai-Ming
Sergio Raimondi (Argentina), Maozi (PRC), Yasuhiro Yotsumoto (Japan), Ana Blandiana (Romania), Aleš Šteger (Slovenia)

Dialogue of the Century: Speech and Silence
Time: 2:00 pm – 3:30 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Max Xiaobing Tang
Ana Blandiana (Romania), Forrest Gander (USA)

Poetry Recital
Time: 6:30 pm – 8:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Ana Blandiana (Romania), Ana Ristović (Serbia), Yu Youyou (PRC), Sergio Raimondi (Argentina), Ernest Wichner (Germany)
Musicians –Li Chin Sung (Hong Kong), Adam Neutron (Hong Kong)

Music Concert
Time: 8:30 pm – 10:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Ash Koosha (Iran / UK) – electronics + YONA – artificial intelligence, Terry Tsang (Hong Kong) – dance, Sarah Xiao (Hong Kong) – dance, Dickson Dee (Hong Kong) – electronics, Adam Neutron (Hong Kong) – strings

November 23, 2019 (Saturday)

Special Program: Panels – Speech and Silence – Poetry, Translation, Hong Kong
Time: 11:00 am – 3:30 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Lucas Klein
Nick Admussen (USA), Yara El Masri (Egypt), Jennifer Feeley (USA), Forrest Gander (USA), Hwang Yu-Won (South Korea), Eleanor Goodman (USA), Tammy Ho Lai-Ming (Hong Kong), Andrea Lingenfelter (USA), Viorica Patea (Spain), Jordan Smith (USA), Zhao Si (PRC)

Pop-up Activity: Love in the City of Trauma – A Launch Reading
Co-organized with Cha: An Asian Literary Journal
Time: 3:45 pm – 5:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Tammy Lai-Ming Ho (Hong Kong)
Lok Fung (Hong Kong), Eleanor Goodman (United States), Andrea Lingenfelter (United States)

Music Concert
Time: 4:15 pm – 5:45 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Cai Yayi (PRC) – voice, flute, sibao and nanyin pipa, Chen Silai (PRC) – nanyin pipa and flute, Li Fengyun (PRC) – guqinThe Gong Strikes One (Hong Kong): Chan Chi-kong – voice and flute, Lee King-chi – guzheng, Lung Lok-yun – percussions, Dickson Dee (Hong Kong)

November 24, 2019 (Sunday)

Special Program: Panels – AI, Translating the Mother Tongue of Poetry
Time: 11:00 am – 3:30 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Moderator: Ting Guo
Ash Koosha (Iran / United Kingdom), Isabella Winthrop (United Kingdom), YONA (Artificial Intelligence), John Cayley (Canada), David Jhave Johnston (Canada), Ulrich Schreiber (Germany)

Poetry Recital
Time: 3:45 pm – 5:30 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Louise Dupré
 (Canada),  Zheng Xiaoqiong (PRC),  Forrest Gander (USA), Hwang Yu-Won (South Korea), Maria Stepanova (Russia), Aleš Šteger (Slovenia)
Musicians – Chan Chi-kong (Hong Kong), Cheri Gao (PRC), Li Chin Sung (Hong Kong)

Poetry Recital
Time: 6:30 pm – 8:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Ijeoma Umebinyuo (Nigeria), Miłosz Biedrzycki (Poland), Zhou Yunpeng (PRC), Tóth Krisztina (Hungary), Yasuhiro Yotsumoto (Japan)
Musicians – Chan Chi-kong (Hong Kong), Cheri Gao (PRC), Li Chin Sung (Hong Kong)

Music Concert – Live Film Music
Time: 8:30 pm – 10:00 pm
Venue: Jao Tsung-I Academy, 800 Castle Peak Road, Lai Chi Kok, Kowloon
Li Chin Sung (Hong Kong) – electronics – live music for Ou Ning and Cao Fei’s film “San Yuen Li”, df (dj dee + fish.the) (Hong Kong, Taiwan) and Cheri Gao (PRC) – live music for Zhang Chu’s film “In Search of You”

Free Admission to all panels and recitals. Registration: https://bit.ly/2JOSPsj

Tickets are required for music concerts. Ticketing: https://bit.ly/2O6fYrA


香港國際詩歌之夜十週年 

言說與沉默

20191119-24

2019年11月19日(星期二)

IPNHK電車上的詩歌朗誦會
上午十時至中午十二時

20191120日(星期三)

座談:言說與沉默——抗拒的狀態 (1)
時間:下午一時四十五分至三時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:陳嘉恩
米若什.別德日茨基(波蘭),鄭小瓊(中國大陸),馬杜拉(愛沙尼亞),楊佳嫻(台灣) 

座談:言說與沉默 ——文化翻譯
時間:下午三時十五分至四時三十分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:陳嘉恩
馬克西姆.阿梅林(俄羅斯),馬丁.索羅楚克(斯洛伐克),鍾國強(香港),黃有源(南韓)

詩歌朗誦
時間:晚上六時三十分至八時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
安娜.露易莎.阿瑪拉爾(葡萄牙),馬杜拉(愛沙尼亞),楊佳嫻(台灣),雷納托.桑多瓦.巴希加盧波(秘魯),毛子(中國大陸)
音樂:高櫻(中國大陸),李勁松(香港) 

音樂會
時間:晚上八時三十分至十時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
克里斯托福.卓別林(英國)- 電子音樂,李勁松(香港)- 電子音樂,達里烏斯.馬卡魯克(波蘭)- 映像

20191121日(星期四) 

座談:邏輯之鏈以外的言說與沉默(1
時間:上午十時三十分至中午十二時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館

主持:凌靜怡(美國)
弗羅斯特.甘德(美國),路易絲.杜普蕾(加拿大),雷納托.桑多瓦.巴希加盧波(秘魯),瑪麗亞.斯捷潘諾娃(俄羅斯)

座談:邏輯之鏈以外的言說與沉默(2
時間:下午二時至三時三十分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:瑪麗亞.托多羅娃
托絲.克里斯蒂娜(匈牙利),安納斯塔西斯.威斯托尼迪斯(希臘),恩尼斯特.維茨納(德國),安娜.里斯托維奇(塞爾維亞)

詩歌朗誦
時間:晚上六時三十分至八時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
馬克西姆.阿梅林(俄羅斯),簡.博文(美國),鍾國強(香港),馬丁.索羅楚克(斯洛伐克),安納斯塔西斯.威斯托尼迪斯(希臘)
音樂:李勁松(香港) ,湯姆.蒂爾(德國)- 電子音樂,

音樂會
時間:晚上八時三十分至十時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
高櫻(中國大陸)- 聲音及吉他,湯姆.蒂爾(德國)- 電子音樂,TRANSFIGURATE(香港):張貝芝 – 大提琴及鋼琴、朱芸編 – 二胡、葉冬賢 – 聲音,達里烏斯.馬卡魯克(波蘭)- 映像

20191122日(星期五)

座談:言說與沉默——文體與性別
時間:上午九時三十分至上午十一時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:郭婷
安娜.露易莎.阿瑪拉爾(葡萄牙),苡若瑪.恩梅彬憂(尼日利亞),余幼幼(中國大陸),簡.博文(美國)

座談:言說與沉默——抗拒的狀態(2
時間:上午十一時十五分至下午十二時四十五分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:何麗明
塞爾希奧.萊蒙迪(阿根廷),毛子(中國大陸),四元康祐(日本) 安娜.布蘭迪亞娜(羅馬尼亞),阿列斯.斯特格(斯洛文尼亞)

世紀對話:言說與沉默
時間:下午二時至三時三十分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:唐小兵
安娜.布蘭迪亞娜(羅馬尼亞)、弗羅斯特.甘德(美國) 

詩歌朗誦
時間:晚上六時三十分至八時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
安娜.布蘭迪亞娜(羅馬尼亞),安娜.里斯托維奇(塞爾維亞),余幼幼(中國大陸),塞爾希奧.萊蒙迪(阿根廷),恩尼斯特.維茨納(德國)
音樂:李勁松(香港),Adam Neutron(香港)

音樂會

時間:晚上八時三十分至十時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
艾什.古沙(伊朗 / 英國)- 電子音樂 + 若娜(人工智能),曾景輝(香港)- 舞蹈,蕭呈泳(香港)- 舞蹈,李勁松(香港)- 電子音樂,達里烏斯.馬卡魯克(波蘭)- 映像,Adam Neutron(香港)- 弦樂

20191123日(星期六)

特別節目:言說與沉默——詩歌,翻譯,香港
時間:上午十一時至下午三時三十分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:柯夏智
安敏軒(美國)、雅拉.艾爾密蘇里(埃及)、費正華(美國)、顧愛玲(美國)、弗羅斯特.甘德(美國),黃有源(南韓) 、何麗明(香港)、凌靜怡(美國)、維奧利卡.巴特雅(西班牙)、喬丹.史密斯(美國)、趙四(中國大陸)

Pop-up 活動:「愛在創傷的城」朗誦會 
合辦:Cha: An Asian Literary Journal
時間:下午三時四十五分至五時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:何麗明(香港)
洛楓(香港)、顧愛玲(美國)、凌靜怡(美國)

音樂會
時間:晚上四時十五分至五時四十五分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
蔡雅藝(中國大陸)- 聲音、洞簫、四寶及南音琵琶,陳思來(中國大陸)- 南音琵琶及洞簫,李鳳雲(中國大陸)- 古琴,一才鑼鼓(香港):陳志江 – 聲音及洞簫、李勁持 – 古箏、龍樂欣 – 敲擊,李勁松(香港)- 電子音樂,

20191124日(星期日)

特別節目:人工智能 – 詩歌母語的翻譯
時間:上午十一時至下午三時三十分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
主持:郭婷
艾什.古沙(伊朗 / 英國)、伊莎貝拉.溫索普(英國)、若娜(人工智能)、約翰.克利(加拿大)、大衛.嘉維.莊士敦(加拿大)、烏利齊.施雷伯(德國)

詩歌朗誦
時間:下午四時至五時三十分
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
路易絲.杜普蕾(加拿大),鄭小瓊(中國大陸),弗羅斯特.甘德(美國),黃有源(南韓),瑪麗亞.斯捷潘諾娃(俄羅斯),阿列斯.斯特格(斯洛文尼亞)
音樂:陳志江(香港),高櫻(中國大陸),李勁松(香港)

詩歌朗誦
時間:晚上六時三十分至八時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
苡若瑪.恩梅彬憂(尼日利亞),米若什.別德日茨基(波蘭),周雲蓬(中國大陸),托絲.克里斯蒂娜(匈牙利),四元康祐(日本)
音樂:陳志江(香港),高櫻(中國大陸),李勁松(香港)

音樂會
時間:晚上八時三十分至十時
地點:九龍荔枝角青山道800號饒宗頤文化館
李勁松(香港)- 電影音樂《三元里》(歐寧、曹斐導演);df (dj dee + fish.the) (香港、台灣)、高櫻(中國大陸)– 電影音樂《尋我存在》(張楚導演)

座談和詩歌朗誦均免費入場,敬請報名:https://bit.ly/2JOSPsj

音樂會須憑票入場,票務詳情:https://bit.ly/2O6fYrA